بینایی سنجی کودکان

تست بینایی سنجی کودکان در اسلامشهر

بینایی سنجی کودکان اهمیت زیادی دارد و اگر آنها دارای معلولیت بینایی هستند به سرعت مورد درمان قرار می گیرند. اگر بینایی سنجی به موقع انجام نشود بیماری کودک به موقع تشخیص داده نمی شود به همین دلیل درمان به سرعت اتفاق نمی افتد. در سن ۶ ماهگی و سه سالگی باید بینایی سنجی برای کودک انجام شود تا اگر مشکلات بینایی و عیوب انکساری دارد مشخص گردد. قبل از ورود به مدرسه کودکان باید از نظر بینایی مورد بررسی قرار بگیرند تا مشکل آنها به موقع تشخیص داده شود و پزشک بتواند سریع تر درمان را شروع کند. اگر کودک شما هیچ گونه علائمی ندارد باز هم باید بینایی سنجی را انجام دهید چون برخی بیماری ها پنهان هستند و به مرور زمان خود را نشان می دهند. کودکان زیر ۷ سال باید سه بار بینایی سنجی را انجام دهند تا تنبلی چشم آنها مشخص گردد. شما می توانید در کلینیک نوربخش بینایی سنجی کودکان خود را انجام دهید. کلینیک نوربخش در اسلامشهر آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد

بینایی سنجی چیست؟

بینایی سنجی یک روش جدید برای بررسی و مشخص کردن مشکلات بینایی از جمله تنبلی چشم بوده که از دوران کودکی انجام می شود. والدین باید قبل از مدرسه بینایی سنجی را برای کودکان انجام دهند تا در صورت بروز مشکل و بیماری تشخیص و درمان سریع تر انجام شود. سنجش و اندازه گیری دید و بینایی مهمترین هدف بینایی سنجی است که توسط ابزارهای بروز و پیشرفته انجام می شود. برای معاینه ساختمان چشم و تشخیص بیماری اپتومتری به صورت کاملا دقیق انجام می شود. اگر کودک در فرآیند بینایی سنجی دچار مشکل بینایی باشد پس از بررسی های انجام شده برای او لنز و عینک تجویز می شود. متخصصین این حوزه در پروسه بینایی سنجی تست های مختلفی را انجام می دهند تا بتوانند به اطلاعات دقیق تری دست پیدا کنند.

https://noorbakhshclinic.com/demo/wp-content/uploads/2023/10/dr3.mp4
Doctor of optometry

دکتر بینایی سنجی چه کاری انجام می دهد؟

دکتر بینایی سنجی یا اپتومتریست در این عرصه وظایفی را به عهده دارد که باید به درستی به آنها عمل کند اولین و مهم‌ترین کاری که دکتر بینایی سنجی انجام می دهد تشکیل پرونده برای بیمار است تا بتواند تمام اطلاعات بدست آمده را درون پرونده ثبت کند. دکتر میدان دید را به خوبی بررسی می کند تا میزان بینایی فرد را مشخص کند. به فرد بیمار کمک می کند تا عینک مناسب با توجه به نمره چشم را انتخاب کند. اختلالات چشمی که در ظاهر هم قابل مشاهده هستند توسط دکتر بینایی سنجی تشخیص داده می شوند. اگر بیمار در تشخیص رنگ ها دچار اختلال است کنترل و چک می شود. دکتر وظیفه دارد تا افرادی که تنبلی چشم دارند درمان شوند. ساخت عینک های طبی مهمترین وظیفه دکتر بینایی سنجی است. برای محافظت از چشم مشاوره های لازم را ارائه می کند. مشکلات اکتسابی چشم را درمان می کند.(اپتومتری در اسلامشهر)

انواع معاینات چشمی

معاینات چشم دسته بندی های مختلفی دارند که اپتومتریست سعی می کند طبق مراحل زیر تمام دسته ها را با دقت پشت سر بگذارد.

 • تست حدت بینایی: در این تست وضوح و شدت بینایی اندازه گیری می شود. برای اینکار از چارت پروژکتور و کارت استفاده می شود.
 • تست کور رنگی: برای اینکه قدرت تشخیص رنگ ها در فرد مشخص شود این تست گرفته می شود. برخی بیماری های اکتسابی با این روش مشخص می شوند.
 • تست بررسی انحراف چشم: بیماران باید به نقطه خاصی تمرکز کند تا پزشک بتواند این مشکل را مشخص کند.
 • دید سه بعدی یا درک عمق: برای انجام این تست دکتر یک عینک سه بعدی را در اختیار بیمار قرار می دهد. بعد از عینک کارت هایی در اختیار بیمار قرار می گیرد.
 • رتینوسکوپی: به کمک این تست شماره چشم بیمار تخمین زده می شود.
 • انکسار سنجی: با قرار دادن دستگاهی داخل چشم شماره دقیق چشم مشخص می شود تا عینک مناسب تجویز گردد.

چرا بینایی سنجی کودکان مهم است؟

بینایی سنجی کودکان از این جهت مهم است که می تواند سطح بینایی کودکان را مشخص کند و در صورت تنبلی چشم دکتر می تواند روش های درمانی خوبی را تجویز  کند. اگر بینایی کودک دارای مشکل باشد در رشد و یادگیری و حتی بازی او تاثیر منفی خواهد داشت. این می تواند اهمیت بینایی سنجی را دو چندان کند. والدین در رشد و سلامت کودک نقش مهمی دارند و اگر بینایی سنجی را طبق برنامه انجام دهند قطعا کودک با مشکل بینایی مواجه نخواهد شد. کودکان از مشکلات بینایی اطلاع دقیقی ندارند و اگر با مشکلی روبرو شوند نمی توانند آن را بیان کنند اما والدین می توانند با انجام بینایی سنجی از مشکل کودک مطلع شوند و سریع تر آن را درمان کنند‌.   برخی از مشکلات در این مواقع روی بینایی فرزندانتان تاثیر خواهد گذاشت.

بینایی سنجی کودکان

مراقبت های قبل از کاهش بینایی کودکان

قبل از این که کودک شما دچار کاهش بینایی گردد همواره باید به نکات زیادی توجه کنید و فعالیت هایی را انجام بدهید تا بینایی آنها تقویت شود، مراقبت های قبل از کاهش بینایی کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل شما باید فعالیت های زیر را انجام بدهید:

 • رژیم غذایی مناسبی را برای کودکان خود انتخاب کنید مثلا مصرف آجیل، سبزیجات، اسفناج و کلم و بسیاری موارد غذایی دیگر می‌ تواند به تقویت بینایی کودکان کمک شایانی نماید.
 • مورد دوم این است که نگذارید کودک چشم خود را ماساژ دهد زیرا مالیدن چشم بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • برای نگاه کردن به تلویزیون و لوازم الکترونیکی محدودیت قرار بدهید.
 • از بازی های فکری برای تقویت کودکان استفاده کنید.
 • کودکان را به بازی های دسته جمعی تشویق کنید.
 • کودک را به صورت منظم مورد معاینه چشم قرار بدهید.

غربالگری بینایی سنجی به چه صورتی انجام می شود؟

غربالگری بینایی سنجی در مراحل مختلفی صورت می گیرد. در غربالگری کودکان مورد بررسی قرار می گیرند و افرادی که دچار مشکل بینایی هستند گزینش می شوند تا در مراحل بعدی تحت درمان قرار بگیرند. اگر غربالگری به درستی انجام نشود نمی توان کودکان بیمار را به راحتی تشخیص داد در لین صورت بیماری آنها پنهان خواهد ماند و می تواند در آینده کودک را با مشکلات جدی تری روبرو کند. در واقع طرح غربالگری گامی بزرگ برای پیشگیری از معلولیت های بینایی است. برای اینکه میزان معلولیت بینایی در کودکان کمتر شود بهتر است که کودکان بیشتری در سطح کشور غربالگری شوند تا اگر مشکلی دارند از همین ابتدا بررسی و درمان شود. امروزه ابزارهای جدیدی برای غربالگری انجام می شود.

زمان مناسب برای انجام بینایی سنجی در کودکان

برای انجام بینایی سنجی کودکان بهترین زمان ۶ ماهگی است که می توان بینایی و میزان دید نوزاد را مشخص کرد. والدینی که سابقه مشکلات بینایی را دارند باید از بدو تولد تا ۲ سالگی مرتب کودک را برای انجام بینایی سنجی نزد اپتومتریست ببرند. قبل از ورود به مهدکودک یعنی در سن ۳ سالگی کودک باید بینایی سنجی را انجام دهد تا در زمان یادگیری دچار مشکل نشود. سن ۵ و ۶ سالگی بهترین زمان برای انجام بینایی سنجی است که در مراکز پیش دبستانی هم انجام می شود. اگر کودک مشکل بینایی داشته باشد باید مدام چک شود. در این شرایط درمان آسان تر خواهد بود و با نتیجه بهتری همراه است.(درمان تنبلی چشم در اسلامشهر)

بینایی سنجی کودکان در کلینیک نوربخش در اسلامشهر

بینایی سنجی کودکان در کلینیک نوربخش اسلامشهر توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود. تمام خدمات ارائه شده در این کلینیک به صورت آزاد است و افراد در هر سنی می توانند از خدمات این مجموعه استفاده کنند. کادر مجرب این کلینیک با مراجعین رفتاری محترمانه دارند. اگر احساس می کنید که دید شما مثل قبل نیست با مراجعه به این کلینیک و انجام معاینات دقیق می توانید سریع تر اختلالات چشمی خود را تشخیص دهید و درمان را آغاز کنید. اینکه شما بهترین کلینیک را برای انجام معاینات چشم انتخاب کنید اهمیت زیادی دارد. با مراجعه به کلینیک نوربخش پزشکان مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می دهند و می توانند به پیشگیری از بیماری های چشمی کمک زیادی کنند. بهترین مرکز بینایی سنجی در اسلامشهر چشم شما را برای هرگونه نقص بینایی یا هرگونه بیماری چشمی معاینه کنید. برای درمان و مدیریت بیماری ها و صدمات چشم بهتر است که بیماران یک کلینیک مجهز و متشکل از متخصصین با سابقه را انتخاب کنند.

پزشکان فعال در این کلینیک برای تقویت دید لوازم مختلفی از جمله عینک و لنز را تجویز می کنند. داروهایی که برای درمان بیماری های چشم نیاز هستند توسط متخصصین این مجموعه برای بیماران تجویز می شود. بینایی سنجی کودکان در این مرکز به صورت مداوم صورت می گیرد تا اگر کودکان زیر ۸ سال مشخص تنبلی چشم دارند به سرعت تشخیص داده و درمان شود. متخصصینی که در کلینیک نوربخش در حال فعالیت هستند همه مدارک دانشگاهی معتبر دارند و سابقه کاری آنها زیاد است به همین دلیل می توانند به تشخیص و درمان اختلالات چشمی کمک زیادی کنند. کودکانی که برای بینایی سنجی به این مجموعه مراجعه می کنند از خدمات ارائه شده رضایت کامل دارند و همیشه با دستگاه های مجهز مورد معاینه قرار می گیرند.

بهترین مرکز تست بینایی سنجی کودکان در اسلامشهر

بینایی سنجی روشی علمی و جدید برای درمان مشکلات بینایی بوده که امروزه توسط تجهیزات پیشرفته و تمام اتوماتیک انجام می شود. با این تکنیک تنبلی چشم کودکان به خوبی درمان می شود. بهترین مرکز تست بینایی سنجی کودکان در اسلامشهر واقع شده تا ساکنین این منطقه بتوانند به راحتی نیاز خود را برطرف سازند. پزشکان مجرب این کلینیک تخصص لازم در حوزه درمان بیماری های چشمی دارند و می توانند با دانش و تجربه خود به درمتن بیماری‌های چشمی کمک زیادی کنند. والدین می توانند قبل از شروع مدارس با مراجعه به این کلینیک تست بینایی سنجی را به صورت کاملا اصولی انجام دهند. تمام اسناد و مدارک مربوط به بینایی سنجی در این مجموعه معتبر موجود می باشد و در صورت نیاز در اختیار والدین قرار می گیرد. کلینیک نوربخش بخش اسلامشهر در هر ساعتی از شبانه روز خدمت رسانی می کند.