کاشت لنز icl چیست؟

کاشت لنز icl یک جراحی سخت و حساس است که می تواند به درمان اختلالات بینایی کمک زیادی کند. لنزی که در این عمل درون چشم قرار داده می شود یک لنز دائمی است و می تواند به دید بهتر بیمار کمک زیادی کند. این روش برای درمان مشکلات بینایی اعم از نزدیک بینی و آستیگماتیسم بهترین گزینه است. این روش نوین موفقیت آمیز بوده و توانسته به خوبی رضایت بیماران را جلب کند. عیوب انکساری چشم با این شیوه به خوبی اصلاح می شود.

 جراح برای قرار دادن این لنز یک برش کوچک در قسمت جلو ایجاد کرده و آن را بین لنز طبیعی چشم و عنبیه قرار می دهد. ساختار آن از کلاژن و پلیمر سیلیکونی است بدین ترتیب عوارضی برای چشم ندارد. در صورتی که سایر روش های درمانی جواب ندهد پزشک سعی می کند تا با قرار دادن لنز دائمی مشکل را برطرف سازد. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا کاشت لنز توسط دستگاه های پیشرفته با دقت بالا انجام شود.(ویزیت چشم در اسلامشهر)

لنز icl ساخت کجاست؟

لنز icl ساخت کشور آمریکا بوده و دارای تاییدیه جهانی است. طراحان برای ساخت این لنز از ایده‌های بروز کمک گرفته اند. استفاده از کلاژن و پلیمر سیلیکونی باعث شده تا لنز انعطاف پذیری خوبی روی چشم داشته باشد و چشم بیمار را اذیت نکند. دریافت مجوز انجمن غذا و داروی آمریکا این امکان را به سازندگان لنز داده تا بتوانند آن را در اختیار مراکز درمانی مختلف قرار دهند. این محصول از یک بسته بندی پلمپ و استریل برخوردار بوده و در فرایند حمل و نقل دچار آلودگی نمی شود‌. هدف از ساخت این لنز درمان اختلالات بینایی همچون دوربینی و آستیگماتیسم است.

کاشت لنز icl
کاشت لنز icl

لنز icl برای قوز قرنیه

لنز icl برای عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار می گیرد و افرادی که مشکل قوز قرنیه دارند می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. افرادی که از عینک خسته شده اند و طبق بررسی های لازم شرایط جراحی لیزیک و لازک و… را ندارند می توانند با کاشت لنز دید بهتری داشته باشند. هزینه این عمل مناسب تر است به همین دلیل بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. اگر قرنیه فرد ضخامت لازم برای انجام عمل را نداشته باشد به دلیل نازک بودن قرنیه مجبور است که عمل کاشت لنز icl  را انجام دهد. افراد مبتلا به قوز قرنیه که قرنیه آنها دارای انحنای مشکوکی است گزینه مناسبی برای انجام این جراحی هستند. لنز به دلیل بافت منعطفی که دارد به راحتی روی قرنیه منحنی قرار می گیرد و می تواند زاویه دید بیمار را وسیع تر کند.

کاشت لنز icl

کاشت لنز به صورت یک عمل است؟

عمل لنز icl یک جراحی سخت و حساس است که باید توسط جراح متخصص و در کلینیک های مجهز انجام شود. این جراحی برای برخی افراد با بیهوشی عمومی و برخی دیگر بیهوشی موضعی صورت می گیرد. افرادی که در سلامتی کامل هستند خود می توانند نوع بیهوشی را انتخاب کنند. اما اگر فرد مشکلات قلبی و اعتیاد و بیماری زمینه ای داشته باشد دیگر با انتخاب خود شخص نیست بلکه دکتر نوع بیهوشی را مشخص می کند. جراح برای اینکه ایمنی بیمار را تامین کند همیشه این عمل حساس را به کمک دستگاه های مجهز انجام می دهد. مدت زمان خاصی برای انجام این عمل در نظر گرفته می شود. کاشت لنز یک عمل است چون در آن قسمتی از چشم برش زده می شود تا بتوان لنز را درون چشم قرار داد.(جراحی اب مروارید در اسلامشهر)

چه زمانی نیاز به این نوع لنز دارید ؟

افراد در شرایط مختلف به لنز icl  نیاز دارند. خسته شدن از عینک می تواند اصلی ترین دلیل انتخاب این عمل باشد. افرادی که دیگر عینک را دوست ندارند و نمی توانند جراحی های دیگر را تجربه کنند با کاشت این لنز می‌توانند دید کاملی داشته باشند. نازکی قرنیه و انحنای زیاد آن مانع از انجام عمل های لیزیک و لازک می شود و برای این بیماران کاشت لنز یک انتخاب خوبی است. برای انجام این جراحی سن بیمار باید ۲۰ تا ۴۵ سال باشد. شماره عینک فرد بیمار باید به مدت یک سال ثابت باشد. باید از قبل معاینات و بررسی های لازم توسط پزشک و جراح انجام شده باشد. وقتی شماره عینک فرد بیش از اندازه بالا باشد نیاز به این لیز دارد تا به جای عینک از ان استفاده کند. بیماران درست زمانی به این لنز نیاز دارند که هیچ جراحی روی آنها جواب نمی دهد.

کاشت لنز icl

مراقبت های بعد از کاشت icl

بعد ازعمل کاشت لنز icl  بیماران باید به توصیه های پزشک عمل کنند تا جراحی نتیجه خوبی داشته باشد. از مراقبت های مهم بعد از کاشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استراحت و بازیابی: بعد از عمل بدن و چشم به مدت ۲ روز نیاز به استراحت دارد تا بهبودی به طور کامل حاصل شود. به هیچ وجه فعالیت سنگین نکنید.
  • شستشوی صورت: ۲ روز پس از عمل صورت نباید با شوینده شسته شود‌. استفاده از پد مرطوب توصیه می شود.
  • استفاده از قطره‌های چشمی: پزشک قطره هایی را تجویز می کند که مصرف آنها می تواند به بهبودی بیمار کمک زیادی کند. تمام قطره ها و پماد ها باید طبق دستور جراح مصرف شوند.
  • معاینات بعد از عمل: بیمار باید تحت نظر شود و توسط پزشک معاینات انجام شود.
  • استفاده از عینک آفتابی: استفاده از عینک آفتابی الزامی است و مانع از نفوذ اشعه خورشید به داخل چشم می شود.
  • رعایت بهداشت چشمی: نکات بهداشتی را رعایت کنید و از قطره مرطوب کننده چشمی استفاده کنید و برای مدت طولانی در مقابل نور گوشی و تلویزیون و… قرار نگیرید.

میزان ماندگاری این لنز چقدر است؟

میزان ماندگاری لنز icl به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها شرایط خود بیمار است. اگر نمره چشم بیش از اندازه بالا باشد این لنز روی فرد بهتر جواب می دهد. تخصص و تجربه جراح هم می تواند در ماندگاری لنز تاثیر داشته باشد. جراحانی که کار خود را با تخصص و به کمک دستگاه های پیشرفته انجام می دهند شاهد موفقیت های بیشتری هستند. استفاده از لنز اصل و اورجینال هم می تواند ماندگاری عمل را تحت تاثیر قرار دهد. ساختار این لنز به گونه ای است که به هیج وجه تجزیه نمی شود در نتیجه طول عمر و ماندگاری زیادی دارد.

کلینیک نوربخش بهترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

مزایای کاشت لنز داخل چشمی (icl)

کاشت لنز ICL (Implantable Collamer Lens) یک روش جراحی داخل چشمی است که برای بهبود بینایی در افرادی که قابلیت عمل لیزیک را ندارند یا نمی‌خواهند از آن استفاده کنند، بسیار مفید است. یکی از مزایای اصلی استفاده از ICL، قابلیت تنظیم بالا و بهبود بینایی شفافیت است. با این روش، افراد می‌توانند بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی، از بینایی بهتری لذت ببرند. همچنین، ICL عوارض نسبتاً کمتری نسبت به روش‌های دیگر داخل چشمی دارد و احتمال ایجاد خشونت در ساختار چشم را کاهش می‌دهد. این لنز، باعث افزایش کیفیت بینایی و کاهش اختلالات مربوط به بینایی مانند افزایش اشکال بینایی یا افزایش ایستیگماتیسم می‌شود.

علاوه بر این، یکی از مزایای مهم ICL این است که قابل حذف است، به این معنی که اگر در آینده نیاز به تغییر یا حذف آن پیش آید، امکان انجام این کار وجود دارد. این ویژگی از اهمیت بالایی برای افرادی است که ممکن است بعداً نیاز به تنظیمات بینایی دیگری داشته باشند.در نتیجه، کاشت لنز ICL یک گزینه مناسب برای افرادی است که به دنبال روشی کارآمد و کم‌خطر برای بهبود بینایی و کاهش وابستگی به عینک یا لنزهای تماسی هستند.

دوره نقاهت پس از کاشت لنز icl چقدر است؟

لنز icl یک لنز دائمی به شمار می رود که برای برخی بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بینایی آنها بهبود پیدا کند، در رابطه با دوره نقاهت کاشت لنز پائمی باید بگوییم که حدود 6-4 ساعت پس از عمل، چشم شما باز خواهد شد و از همان زمان هم دید خوبی را تجربه خواهید کرد که اصولا تا فردای روز عمل تقریبا دید کامل می شود.

اما به صورت کلی مدت زمان بهبودی و نقاهت پس از جراحی کاشت لنز داخل چشمی معمولا کمتر از یک ماه می باشد یعنی شما پس از یک ماه دید کامل و طبیعی خواعبد داشت و بدون نیاز به عینک می توانید اطراف را مشاهده کنید و فعالیت روزانه خود را انجام بدهید. البته ناگفته نماند که دوره نقاهت پس از کاشت لنز دائمی همواره بسته به میزان مراقبت های بعد از عمل هم بستگی دارد مسلما اگر شما به خوبی مراقبت ها را انجام بدهید دوره نقاهت کوتاه تر خواهد شد و سریع تر به نتیجه می رسید.

با پزشکان ما آشنا شوید