فوق تخصص شبکیه

فوق تخصص شبکیه

فوق تخصص شبکیه فردی است که در زمینه بیماری های چشمی که مختص به شبکیه هستند مهارت و تجربه کافی دارد و می‌ داند که هر بیماری باید چگونه مورد درمان قرار بگیرد. شبکیه اصلی ترین بخش چشم به شمار می رود که همواره در صورت مواجه شدن با بیماری در آن باید به افراد متخصص مراجعه کرد تا در کوتاه ترین زمان بهترین راه درمان را به شما ارائه بدهند. فوق تخصص شبکیه در این حوزه تحصیلات متعددی داشته به همین دلیل است که مهارت زیادی در درمان مشکلات شبکیه دارد.(مشاوره قبل از عمل چشم)

شبکیه چیست؟

شبکیه یا رتینا لایه داخلی و بخش عصبی چشم است که نقش اساسی و مهمی در بینایی دارد. شبکیه تصویری را که به داخل چشم می‌آید به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند و از طریق کیاسمای بینایی به بخش پس ‌سری مغز می‌ فرستد و سپس سیگنال الکتریکی توسط مغز به تصویر پردازش می‌شود و ما می‌توانیم اجسام را ببینیم. شبکیه اصلی ترین بخش چشم را تشکیل می دهد که هر فرد برای بینایی و دیدن محیط اطراف خود به وجود آن نیاز مبرم دارند. این قسمت از چشم حساس به نور است و مابین زجاجیه و مشیمیه قرار گرفته و در آن سلول های متعددی وجود دارد که همه به نور حساس هستند.نرون‌های میانی شبکیه وظیفه جمع آوری اطلاعات و انتقال آنها به عصب بینایی را دارند. در شبکیه می توان سلول های مختلف و متعددی را مشاهده کرد که با نام سلول های مخروطی و استوانه ای شناخته می شوند، این سلول ها شعاع های نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند، در نتیجه این سیگنال ها از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می‌ گردد.

فوق تخصص شبکیه
فوق تخصص شبکیه

شبکیه در کجا قرار دارد؟

شبکیه در انتهایی ترین بخش چشم قرار دارد، در کل، چشم از سه قسمت تشکیل شده که یکی از این قسمت ها صلبیه، مشیمیه و لایه آخر شبکیه نام دارد، داخلی ترین لایه چشم شبکیه است که 2٫3 مساحت داخلی کره چشم را می‌پوشاند. این لایه خود به دو بخش کلی تقسیم می‌شود. شبکیه دارای دو نوع شبکیه حسی و اپی تلیوم رنگی است که هر کدام وظیفه ای را به عهده دارند. شبکیه در آخرین بخش چشم قرار دارد به همین دلیل تمام سیستم های عصبی چشم را تشکیل می دهد که به کمک آن فرد می تواند بینایی داشته باشد و اطراف را با رنگ مشاهده کند. تمام تصاویر و نور اطراف همواره به شبکیه می رسد و سپس به مغز منتقل می گردد.

فوق تخصص شبکیه

کلینیک نوربخش مجهز ترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

بیماری های شبکیه چشم

شبکیه ممکن است دچار بیماری های مختلفی گردد که این بیماری هر کدام علائم خاص خود را دارند و افراد خاصی ممکن است دچار این بیماری شوند. از بیماری های شایع شبکیه چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بیماری رتینوپاتی؛ این بیماری بیشتر در افرادی که دیابتی هستند رخ می دهد. این بیماری اختلال در دید و ضعف بینایی را به همراه خود دارد.
  2. دژنراسیون ماکولا؛ این بیماری اصولا برای افراد بالای ۶۰ سال به وجود می آید و مشکلات بینایی زیادی هم برای آنها به همراه دارد.
  3. مگس پران؛ در این بیماری افراد هنگام مشاهده اطراف با ذرات کوچکی روبه رو می شوند که یا پلک زدن هم است مشکل از بین نخواهد رفت.
  4. جرقه؛ در این بیماری افراد ممکن است که جرقه های کوچکی را در فضای اطراف مشاهده کنند.
  5. کور رنگی؛ در این بیماری افراد قادر به تشخیص رنگ نخواهند بود و رنگ های آبی و قرمز را نخواهند تشخیص داد.
  6. پارگی پرده شبکیه؛ کمبود اکسیژن در شبکیه باعث می شود تا پرده شبکیه دچار فشار شده و پاره شود.

وظایف فوق تخصص شبکیه

فوق تخصص شبکیه فردی است که بر روی مشکلات بینایی تخصص کامل دارد و می داند که هنگام مراجعه فرد بیمار باید کدام بخش از شبکیه را مورد بررسی قرار بدهد و از همه مهمتر می داند که کدام بخش ها را باید مورد بررسی قرار داد تا بتواند به مشکلات چشم شما پی ببرد. متخصص شبکیه همان متخصص چشم پزشکی است که وظایف متعددی را به عهده دارد که از مهمترین آنها می توان به معاینه کردن دقیق چشم و شبکیه، تشخیص سریع بیماری فرد و درمان ببماری شبکیه چشم اشاره کرد. این فرد با رسیدگی درست به بیماران می تواند آنها را به خوبی مورد درمان قرار بدهد.(ویزیت چشم در اسلامشهر)

فوق تخصص شبکیه

یک فوق تخصص شبکیه چه وِیژگی هایی باید داشته باشد؟

یک فوق تخصص شبکیه باید ویژگی فراوانی داشته باشد تا بتواند با جلب رضایت و اعتماد بیماران اعتبار خود را افزایش بدهد و به عنوان بهترین پزشک شناخته شود. از این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یک متخصص باید ریز بین و دقیق باشد زیرا چشم عضو حساسی است و در صورت آسیب دیدن و رسیدگی نکردن ممکن است چشم خود را از دست بدهید. متخصص خوب باید بررسی و معاینه را با دقت بالایی انجام بدهد تا بهتر و سریع تر بیماری شبکیه را شناسایی و درمان کند.
  • چشم پزشک باید زمان کافی برای معاینه دقیق و بررسی چشم بیمار بگذارد. گاهی لازم است داخل چشم به خوبی دیده شود. اگر پزشک نگاه سر سری بیاندازد هیچ وقت نمی تواند بیماران خود را راضی نگه دارد.
  • دادن آرامش به بیماران و از بین بردن دل نگرانی های آن ها بابت مشکل چشم شان از دیگر ویژگی های یک پزشک حرفه ای است.
  • منصف بودن و نگرفتن دستمزدهای کلان از بیماران هم می تواند یک چشم پزشک را بسیار معروف کند و مراجعان وی را هر روز بیشتر از قبل کند.

چه زمانی باید به یک فوق تخصص شبکیه مراجعه کنیم؟

در صورتی که شبکیه شما می تواند نور و رنگ اطراف را به خوبی شناسایی کند و از نظر دید دچار تاری می شود مسلما باید به پزشک متخصص چشم مراجعه نماید، زمانی که چشم دچار آسیب دیدگی می شود بدون درنگ باید به متخصص شبکیه مراجعه نمود تا بتواند از کور شدن چشم شما جلوگیری کند و بهترین درمان را برای آن در نظر بگیرد. در کل هر زمان احساس درد و ناراحتی در ناحیه چشم خود گردید می توانید به چشم پزشک و متخصص شبکیه مراجعه نمایید تا از افزایش شدت آسیب به چشم شما پیشگیری کند و درمان بهتری را برای شما انتخاب نماید.