علت سوزش چشم چیست؟

علت سوزش چشم

علت سوزش چشم

یکی از بیماری ها یا مشکلات شایعی که امروزه به دلایل مختلف همه افراد به ویژه در شهرهای بزرگ با آن روبرو هستند، سوزش چشم است. در برخی موارد دلایل شایع و عمده سوزش چشم، صرفا به دلیل مواجه شدن با مواد آلاینده، استفاده از مواد حساسیت زا یا استفاده بیش از حد تلفن همراه یا لپ تاپ و سیستم های دیگر نیز رخ می دهد. اما در برخی موارد علت سوزش چشم از موارد ذکر شده فراتر می رود. به همین دلیل در صورتی که سوزش چشم بیشتر از یک الی دو روز طول بکشد و علائم دیگری را مشاهده کنید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا علت مشخص شده و برای درمان سریعا اقدام کنید. چون علاوه بر موارد ذکر شده، سوزش چشم دلایل مهم دیگری نیز دارد که به شرح زیر است:

  • عفونت
  • وارد شدن جسم خارجی به چشم
  • خشک شدن چشم

ویزیت چشم در اسلامشهر تهران

راه های تشخیص سوزش چشم

یکی از مهم ترین مشکلاتی که معمولا افرادی که با سوزش چشم یا سایر مشکلات و بیماری های چشمی دیگر نیز روبرو می شوند، این است که تشخیص دلیل سوزش چشم سخت است. به همین دلیل است که توصیه می شود با مشاهده اولین علائم، سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید تا دلیل سوزش چشم مشخص شود. روش های تشخیص سوزش چشم به شرح زیر است:

مراجعه به چشم پزشک و بررسی سوابق بیمار

چشم پزشک در قدم اول علائم فرد و همچنین سوابق پزشکی او را بررسی کرده و سپس دلیل سوزش چشم را تشخیص می دهد. علاوه بر این، یکی دیگر از روش های تشخیص سوزش چشم، داروهای مختلفی که توسط فرد مصرف می شود، مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاهده چشم بیمار با میکروسکوپ

یکی از روش های مطمئن دیگر برای بررسی و تشخیص سوزش چشم بررسی و مشاهده کردن چشم بیمار با استفاده از میکروسکوپ یا سایر تجهیزات دیگر چشم بیمار به خوبی بررسی می شود.

استفاده از قطره

در برخی موارد نیز پزشک قبل از معاینه کردن، قطره ای مناسب در چشم بیمار می ریزد تا بتواند به صورت دقیق تر بیمار را معاینه کند.

علت سوزش چشم در کودکان

علاوه بر بزرگسالان، یکی از مشکلات رایج حتی در کودکان هم سوزش چشم است. این مشکل در برخی فصول به ویژه در فصل بهار و پاییز و به ویژه در برخی ماه های سال بیشتر دیده می شود. سوزش چشم در کودکان نیز دلایل مختلفی دارد که به شرح زیر است:

آلرژی و حساسیت چشم ها

گرده گل و گیاهان در برخی از فصول سال به ویژه در بهار و تابستان بیشتر از سایر ماه ها و فصول دیگر وجود دارد. به همین دلیل کودکانی که آلرژی دارند، در این فصول شاهد سوزش و خارش در چشم ها می شوند.

خشکی چشم ها

افزایش مدت زمان قرار گرفتن در برابر نور خورشید، وزش باد یا گرد و غبار نیز یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث خشک شدن چشم ها در کودکان می شود. علاوه بر این، این مشکل باعث کاهش تولید اشک و بخار شدن بیش از حد چشم ها می شود. بنابراین این دلایل نیز باعث خشک شدن چشم کودکان می شود.

تماس زیاد با نور آفتاب

یکی از دلایل رایج و دیگر سوزش چشم در کودکان، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. چون نور خورشید و اشعه ماورا بنفش آن باعث آسیب دیدن چشم ها و در نتیجه خشک شدن چشم ها را در پی دارد.

علت سوزش چشم

کلینیک نوربخش مجهزترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

راه های پیشگیری از سوزش چشم

در بالا به علت سوزش چشم اشاره کردیم اما با وجود این که بروز عوامل و دلایل ذکر شده در بالا باعث خشک شدن بیش از حد چشم ها و سوزش چشم می شود، اما با رعایت و روش های پیشگیری از سوزش چشم می توان به کاهش بروز این علائم کمک زیادی کرد. از جمله روش های پیشگیری از سوزش چشم می توان روش های زیر را نام برد:

  • به کودکان خود آموزش دهید که به صورت مرتب دست های خود را به خوبی بشویند تا هر گونه آلودگی از دست ها، و حتی اسباب بازی های آن ها پاک شود.
  • استفاده از عینک آفتابی نیز یکی از بهترین روش های موثر در پیشگیری از سوزش چشم ها محسوب می شود.
  • در برخی موارد نیز پزشک پیشنهاد می کند تا از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید تا علاوه بر درمان خشکی و سوزش چشم، از سوزش چشم نیز جلوگیری شود.
  • سعی کنید هم خود و کودکتان در طول روز چند لیوان آب میل کنید تا آبرسانی به کل اعضای بدن به خوبی انجام شود.

اعتیاد به گوشی یکی از مهم ترین عواملی که سوزش چشم را تشدید می کند؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، یکی از مهم ترین عوامل دیگری که باعث افزایش سوزش چشم ها و سایر علائم دیگر برای چشم ها می شود، استفاده زیاد از تلفن همراه و لپ تاپ است. این مشکل در افرادی که به استفاده از تلفن همراه اعتیاد دارند، و همچنین افرادی که مجبور به استفاده مداوم از تلفن همراه یا لپ تاپ هستند، نیز بیشتر از افراد دیگر توصیه می شود.

ایا سوزش چشم خطرناک است؟

همان طور که در پاراگراف های پیشین نیز ذکر شد، یکی از مهم ترین دلایل سوزش چشم، وجود عفونت های قارچی و باکتریایی در چشم ها است. به همین دلیل در صورتی که با مراجعه به چشم پزشک مشخص شد که دلیل سوزش چشم ها عفونت است، باید سریع تر درمان را آغاز کرده و از داروها و قطره های مناسب به صورت صحیح استفاده کنید. چون در غیر این صورت و در صورت عدم استفاده از داروهای مناسب ممکن است به بینایی آسیب برسد.(جراحی لیزیک در اسلامشهر)

ایا سوزش چشم ربطی به دیابت دارد؟

یکی از مهم ترین سوالات رایجی که برای افراد مبتلا به بیماری دیابت یا سوزش چشم مطرح می شود، این است که ایا سوزش چشم ربطی به دیابت دارد؟ در پاسخ می توان گفت که دیابت در سوزش چشم بی تاثیر نیست. چون با بروز علائم دیابت، عروق شبکیه چشم ها آسیب دیده و ابتدا باعث تاری دید و همچنین سوزش چشم ها می شود. بنابراین بهترین روش کنترل دیابت و مراجعه به چشم پزشک در اسرع وقت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *