کنتراست چشم چیست؟ | چگونگی بررسی حساسیت کنتراست

کنتراست چشم چیست؟

کنتراست چشم چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که کنتراست چشم چیست؟ ما در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. اگر در طول روز دید طبیعی و خوبی دارید و همه اجسام و رنگ ها را به خوبی تشخیص می دهید اما در طول شب دچار مشکل در بینایی هستید تا حدی که نمی توانید علائم و تابلو ها را هم مشاهده نمایید دچار مشکل کنتراست چشم شده اید و باید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید تا مورد معاینه و درمان قرار بگیرید، همان گونه که می‌ دانید دنیا پر از رنگ و نقش با درخشندگی های متفاوت است و افرادی که در نور کم قادر به مشاهده اجسام نباشند از کنتراست چشم کمتر از نرمال برخوردار هستند. این مشکل در بینایی می تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود بیاورد تا حدی که نتوانند در طول شب به درستی اشیاء را تشخیص داده و دچار حادثه شوند. این بیماری بیشتر در طول شب و هنگام رانندگی پدیدار می شود که برای افراد خطرات زیادی را به همراه دارد.(جراحی فمتولیزیک در اسلامشهر)

چگونگی بررسی حساسیت کنتراست چشم

معمولا برای دین اشیاء باید حتما نور از اطراف لبه های جسم به سمت چشم تابیده شود. در صورتی که کنتراست چشم کمتر از حد متعادل باشد افراد در هنگام دیدن جسم از زمینه تفاوتی قائل نشده و هر دو را یکی می بینند. برای تعین کنتراست چشم و اهمیت آن از اجسام مختلف بر روی پس زمینه های متفاوت استفاده می شود. اما در این آزمایش وجود مشکلات دیگر چشمی نظیر آب مروارید و یا بیماری های شبکیه امکان تعیین میزان کنتراست چشم و اهمیت آن را کم می کند.

برای بررسی حساسیت چشم به صورت دقیق اصولا چشم پزشکان از دستگاه های پیشرفته استفاده می کنند، این دستگاه ها تابلو های با طراحی استاندارد هستند که کنتراست چشم را بدون هیچ گونه خطایی اندازه گیری می نمایند و به پزشک کمک می کنند تا با شناسایی حجم کنتراست چشم بیمار بهترین درمان را برای فرد انتخاب نماید.

کنتراست چشم چیست؟

کلینیک نوربخش مجهزترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

اهمیت کنتراست چشم چیست؟

کنتراست چشم از اهمیت زیادی برخوردار است. کنتراست چشم و اهمیت آن در یک روز بارانی و نور کم محیط  برای رانندگان بیشتر قابل لمس است. در این زمان با وجود نور خاکستری در محیط اشیاء غیر قابل مشاهده و از محیط خود غیر قابل تشخیص هستند. در صورتی که این افراد در حال رانندگی باشند وجود عدم تعادل در کنتراست چشم آنها باعث بروز حوادث و سوانح بسیار خطرناکی خواهد شد. در کل باید بگوییم که چشم یکی از اصلی ترین عضو های بدن به شکار می رود که کاهش دید در آن می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد به همین دلیل اگر با این مشکل یعنی کنتراست چشم مواجه شدید به سرعت به چشم پزشک مراجعه کنید تا مورد معاینه و درمان قرار بگیرید.

اهمیت کنتراست چشم باعث شده تا افرادی که بیشتر در معرض رانندگی هستند و به دید خوب نیاز دارند مورد معاینه قرار بگیرند تا در صورت داشتن دید کم در شب با عینک و یا دارو و یا روش های دیگر مورد درمان قرار بگیرند. این بیماری چشمی مشکلات زیادی را به همراه دارد مثلا باعث می شود تا افراد در طول رانندگی نتوانند به درستی جاده را شناسایی کنند به خصوص هنگامی که جاده کاملا تاریک است و دچار حادثه شوند. اطلاع از این بیماری اهمیت زیادی دارد چون تنها محدود به رانندگی نمی شود و افراد ممکن است در زمان بالا و پایین شدن از پله ها، ریختن نوشیدنی و بسیاری موارد دیگر هم دچار مشکلات شوند.

استفاده از تابلوهای استاندارد در تعیین کنتراست چشم

همان گونه که در بالا گفتیم برای بررسی دقیق و درست کنتراست چشم بیماران اصولا چشم پزشکان از تابلو های استانداردی استفاده می کنند که کیفیت و دقت بالایی دارند و می توانند عملکرد عالی از خود نشان بدهند. لازم به دور است که این تابلو ها امروزه در تمام مطب ها و مراکز چشم پزشکی یافت می شوند و به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا تابلوهایی که در این آزمایش مورد استفاده قرار می گیرند از طرح های دایره ای با خطوط سفید تشکیل شده است. خطوط سفید تابلوها در یک پس زمینه خاکستری به صورت موازی کشیده شده اند. اما توجه نمایید که خطوط سفید همگی در یک جهت نبوده از یک تابلو تا تابلو دیگر این خطوط تغییر جهت می دهند. افرادی که از کنتراست چشم غیر نرمال برخوردار باشند به سادگی نمی توانند کنتراست خطوط را تشخیص داده و در دیدن دچار مشکل می شوند. هر زمان که این افراد در دیدن تابلوها دچار مشکل شوند کنتراست چشم آن ها با عدد مشخص می شود. این تابلو ها دقت بالایی دارند و به راحتی کنتراست چشم افراد را مشخص می نمایند.(درمان تنبلی چشم در کلینیک نوربخش)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *