بلفاریت چشم چیست؟ و چه علائمی دارد

بلفاریت چشم چیست؟

بلفاریت چشم چیست؟

ایا تا بحال برای شما هم این سوال بوجود امده است که بلفاریت چشم چیست؟ ما در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. به التهاب در لبه های پلک هر دو چشم یا یک چشم و در هر دو پلک بلفاریت می گویند، این بیماری بر روی بینایی افراد نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود چشم دچار قرمزی و سوزش و خارش گردد. این بیماری امروزه در میان کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است، لازم به ذکر است که بلفاریت چشم سبب بروز التهاب در پلک و در قسمت انتهای مژه‌ها می گردد که مشکلات زیادی را برای افراد مبتلا به همراه دارد در نتیجه باید در همان دوران ابتدایی مورد درمان قرار بگیرد تا به چشم آسیب وارد نکند.

کلینیک نوربخش ارائه دهنده انواع خدمات چشم پزشکی در اسلامشهر

علت بوجود امدن بلفاریت چشم

به وجود آمدن بلفاریت چشم همواره علت های متعددی دارد و توسط پزشکان مورد بررسی قرار می گیرند، علت های شایع و اصلی این بیماری چشمی عبارتند از:

 1. عفونت چشم
 2. خشکی چشم ها
 3. کنه یا شپش مژه
 4. گرفتگی یا اختلال در عملکرد غدد میبومین
 5. درماتیت سبوره‌ای، یعنی شوره بر روی سر و ابرو ها
 6. آکنه روزاسه، بیماری پوستی که موجب قرمزی و تورم صورت می ‌شود.
 7. واکنش‌ های آلرژیک نسبت به برخی داروهای چشم، محلول‌ لنز های تماسی یا مواد آرایشی

مالیدن دست آلوده به چشم و ورود میکروب به چشم هم می تواند از دیگر علت های بروز بلفاریت باشد که افراد با رعایت کردن بهداشت دست و صورت و استفاده از مواد آرایشی مرغوب و تازه ولنز های تماسی بهداشتی می توانند این نوع علت ها را از بین ببرند و کاهش بدهند. در صورت خشکی چشم حتما از قطره های اشک مصنوعی زیر نظر چشم پزشک استفاده کنید تا هم دچار بلفاریت نشوید و هم در صورت بروز آن را درمان نمایید.

انواع بلفاریت چشم چیست؟

انواع بلفاریت چشم وجود دارد که از نظر شدت و نوع و گاهی علائم هم با هم متفاوت هستند، لازم به ذکر است که این بیماری به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

بلفاریت قدامی

در این نوع اصولا قسمت های جلویی و خارجی پلک و مژه ها درگیر می شوند.

بلفاریت خلفی

این نمونه در قسمت داخلی پلک که در تماس با مردمک چشم است به وجود می آید.

بلفاریت مخلوط

در این نمونه افراد به هر دو نمونه دچار می شوند.

اصولا نمونه قدامی با دارو و رعایت بهداشت و … به راحتی برطرف و درمان می شود و برای افراد آسیبی به همراه ندارد اما نمونه خلفی اگر به موقع درمان نشود به مردمک آسیب وارد می کند و دید چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و در آخر هم نمونه مخلوط است که بینایی افراد را تحت خطر قرار می دهد و باید با جراحی درمان گردد. هر کدام از موارد گفته شده علائم خاص خود را دارند که اصولا در مورد اول فرد با قرمزی پلک و خارش بیشتر روبه رو می شود و در موارد دیگر درد در ناحیه چشم هم وجود دارد. با این وجود به هر نوع بلفاریتی که مبتلا هستید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید تا مورد معاینه و درمان سریع قرار بگیرید.

بلفاریت چشم چیست؟

درمان تنبلی چشم در کلینیک نوربخش اسلامشهر

بلفاریت چشم چه علائمی دارد؟

افرادی که بیماری بلفاریت مبتلا می شوند همواره علائمی هم دارند که در همه یکسان نیستند، از مهمترین و اصلی ترین علائم این بیماری می توان موارد زیر را نام برد:

 • قی چشم
 • چربی پلک‌ ها
 • خارش پلک‌ها
 • حساسیت به نور
 • چسبندگی پلک‌ ها
 • قرمزی و تورم پلک‌ ها
 • ایجاد پوسته روی مژه‌ ها
 • گزگز و سوزش در چشم‌ ها
 • تاری دید که با پلک زدن بهتر می‌ شود.
 • تحریک بیش از حد چشم یا پلک زدن مکرر

در صورت مواجه شدن با این علائم گفته شده، قرمزی چشم و پلک و سوزش و خارش و غیره مواجه شدید بدانید که دچار بلفاریت شده اید در نتیجه به سرعت به سراغ چشم پزشک بروید تا معاینه شوید و نوع بلفاریت شما مشخص شود و سپس مورد معاینه قرار بگیرید. همان گونه که گفتیم این موارد در همه یکسان نیست و ممکن است برخی تنها یک علامت داشته باشند و برخی دیگر چندین علائم را داشته باشند که حجم و شدت بیماری در آنها باعث این موضوع می شود.

نحوه تشخیص بلفاریت چشم

در پاراگراف بالا به این سوال پاسخ دادیم که بلفاریت چشم چیست؟ اما برای تشخیص بلفاریت چشم همواره راه های متعددی وجود دارد که برخی از آنها در خانه هم قابل انجام هستند و برخی دیگر باید توسط چشم پزشک انجام شوند. در بالا با علائم بلفاریت شما را آشنا کردیم پس برای شناسایی یا همان تشخیص این بیماری باید به علائم گفته شده توجه کنید مسلما اگر پلک شما دچار قرمزی، التهاب، سوزش و خارش و …. شده است این نشان می دهد که شما دچار بلفاریت چشم شده اید. در صورت مخفی بودن بیماری چشم پزشک با نمونه گیری  از چشم ها بیماری را شناسایی می کند. البته ناگفته نماند که بلفاریت خلفی حالت مخفی دارد و تنها با معاینه چشم توسط دستگاه و دکتر قابل شناسایی است البته اگر در چشم احساس سوزش و خارش و شیء خارجی کردید ممکن است به بلفاریت مبتلا شده باشید که چشم پزشک با معاینه درون چشم می تواند بیماری را به راحتی تشخیص بدهد و برای آن درمان پیدا کند. با دستگاه می توان بیماری را شناسایی کرد به همین دلیل دیگر نگران نباشید چون تشخیص بیماری آسان تر گشته است.(ویزیت چشم در اسلامشهر)

درمان بلفاریت چشم به چه صورتی است؟

اصولا در بیشتر موارد چشم پزشکان درمان بلفاریت را با کمپرس گرم و اقدامات خود مراقبتی، مانند شست‌وشوی مرتب چشم انجام می دهند. با ‌این ‌حال، اگر این موارد به برطرف‌ شدن علائم بلفاریت کمک نکردند، از سایر روش‌ های درمانی می توانید استفاده کنید که عبارتند از:

 • داروهای رفع عفونت
 • درمان التهاب با دارو
 • تجویز داروهای سرکوب ‌کننده ایمنی

قطره های آنتی بیوتیک از جمله دارو های تجویز شده هستند که روند پیشرفت بیماری را کنترل کرده و به بهبود بیماری بلفاریت کمک شایانی می نمایند. البته کرم و پماد هم تجویز می شود تا افراد سریع تر به نتیجه برسند، آنتی بیوتیک خوراکی هم گاه تجویز می شود. قطره کورتون برای افرادی که با داروی سطحی جواب نگرفته اند یا پماد بلفاریت چشم به بیمار داده می شود تا التهاب و علائم آن از بین برود. شستن روزانه چشم ها، رعایت بهداشت دست و صورت، از آب گرم برای شستشوی چشم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *