اندوفتالمیت چیست؟ | انواع اندوفتالمیت

اندوفتالمیت چیست؟

اندوفتالمیت چیست؟

اندوفتالمیت چیست؟ اندوفتالمیت نوعی عفونت داخلی چشم است که سلامت چشم را تهدید می کند. وقتی عامل باکتریال به چشم نفوذ می کند می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. عدم درمان سریع باعث پیشروی باکتری و گسترش عفونت در چشم می شود و می تواند نابینایی را در افراد به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود که افراد به محض مشاهده کوچکترین علائم بیماری و عفونت چشم به پزشک مراجعه کنند. عوامل مختلفی باعث بروز این بیماری خطرناک می شوند که مهمترین آنها ورود جسم تیز و آلوده به چشم و انجام برخی جراحی ها مثل آب مروارید است. با ایجاد عفونت التهاب در چشم ایجاد می شود و عفونت می تواند به سرعت سایر بافت ها را هم درگیر کند. تورم و قرمزی چشم اولین علامت بروز این بیماری است. این بیماری به مراقبت فوری و اورژانسی نیاز دارد و باید به سرعت تشخیص داده و درمان شود. عفونت داخلی چشم ابتدا روی بینایی فرد تأثیر می گذارد. اندوفتالمیت اگر چه بیماری نادری است اما باید به سرعت درمان شود.(عکسبرداری از قرنیه در اسلامشهر)

علت اندوفتالمیت

علت اصلی بروز بیماری اندوفتالمیت برخورد اشیاء نوک تیز و آلوده به چشم است‌. در برخی افراد این بیماری پس از انجام جراحی آب مروارید رخ می دهد. جراحی هایی که روی کره چشم انجام می شوند در بیشتر موارد باعث بروز این بیماری خطرناک می شوند. بعد از عمل جراحی چشم عفونت کرده و به مرور زمان به اندوفتالمیت تبدیل می شود. اگر مایع اضافی پشت چشم از بین برود احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

با افزایش طول جراحی و بهبود ضعیف زخم احتمال مبتلا شدن به اندوفتالمیت بیشتر است. اگر بعد از عمل هنوز تکه ای از جسم خارجی درون چشم باقی مانده باشد احتمال عفونت زیاد است و این می تواند به مرور زمان اندوفتالمیت را به همراه داشته باشد. در صورتی که ترمیم بریدگی چشم ۲۴ ساعت زمان ببرد عفونت می کند و این عفونت داخلی چشم همان بیماری خطرناک اندوفتالمیت است. از دیگر عوامل شکل‌گیری این بیماری می توان به قرار گرفتن در محیط های آلوده و پر گرد و غبار اشاره کرد. در صورتی که به لنز چشم آسیبی وارد شود شما شاهد عفونت چشم و بیماری اندوفتالمیت خواهید بود. عفونت های سیستمیک هم می توانند در ابتلا به این بیماری موثر باشند. قارچ و باکتری ها عامل اصلی این عفونت هستند که از راه های مختلف وارد چشم می شوند.

 

اندوفتالمیت چه علائمی دارد؟

بیماری اندوفتالمیت علائمی دارد که پزشک با توجه به این علائم و نشانه ها می تواند بیماری را زودتر تشخیص دهد. این بیماری به دلیل نفوذ عفونت در چشم ایجاد می شود به همین دلیل علائم و نشانه های آن به سرعت ظاهر می شود. در کمتر از ۶ روز این علائم پدیدار می شوند. درد شدید اولین علامت است و اگر علت بیماری جراحی یا ضربه به چشم باشد این درد بیشتر است.

در بیشتر افراد سطح بینایی به شدت کاهش پیدا می کند و اگر شدت بیماری زیاد باشد برخی افراد به طور کامل بینایی خود را از دست می دهند. قرمز شدن چشم از علائم شایع بیماری اندوفتالمیت که در بیشتر افراد مشاهده می شود. از دیگر علائم می توان به ترشح چرک از چشم اشاره کرد‌. این ترشحات با عدم رسیدگی کم کم زیاد می شوند. پلک های متورم از دیگر علائم بروز این بیماری است که می تواند به تشخیص زود هنگام بیماری کمک زیادی کند. فرد در این شرایط نمی تواند به نور نگاه کند و اشک چشم به شدت افزایش پیدا می کند. اگر متوجه کدر شدن قرنیه شدید سریع به پزشک مراجعه کنید.

اندوفتالمیت چیست؟

کلینیک نوربخش بهترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

انواع اندوفتالمیت چیست؟

بیماری اندوفتالمیت نمونه های مختلفی دارد و به ۲ دسته مجزا تقسیم می شود:

اندوفتالمیت برون زاد:

این بیماری کاملا رایج است و در بیشتر افراد مشاهده می شود. منبع اصلی این عفونت عوامل خارجی است و باکتری وارد شده به چشم منشا خارجی دارد‌. بریدگی چشم، سوراخ شدن چشم پس از جراحی، ورود جسم تیز به چشم و پارگی آن از عوامل اصلی بروز این بیماری هستند. وقتی عفونت وارد کره چشم می شود سریع گسترش پیدا می کند بنابراین نیاز است تا به سرعت به چشم پزشک مراجعه کنید.

اندوفتالمیت درون زاد:

در این نوع از بیماری اندوفتالمیت منشا بیماری داخلی است‌. عفونت از داخل بدن به چشم سرایت می کند و سلامتی آن را به خطر می اندازد. وقتی عفونت داخل بدن گسترش پیدا می کند می توانند به بخش های آسیب پذیری چون چشم هم سرایت کند. به همین دلیل برخی افراد به صورت ناگهانی به این بیماری مبتلا می شوند. پزشک برای تشخیص و درمان باید ابتدا نوع بیماری و علت آن را مشخص کند. اگر منشا داخلی است با تجویز دارو عفونت داخلی را برطرف می کند اما اگر علت عفونت کره چشم از بیرون است مشکل اصلی را پیدا می کند.

روش تشخیص اندوفتالمیت

برای درمان بیماری اندوفتالمیت تشخیص زود هنگام بیماری اهمیت بسزایی دارد. اگر بیماری در همان روزهای اول و قبل از گسترش عفونت تشخیص داده شود سریع تر درمان می شود و بینایی فرد هم آسیبی وارد نمی کند. پزشک برای تشخیص ابتدا از علائم و نشانه های ظاهر شده کمک می گیرد. به کمک دستگاه های پیشرفته معاینات دقیق را انجام می دهد. در مرحله اول به چشم نگاه می کند و بینایی فرد را می سنجد. اگر چشم قرمز بیمار بینایی کمی داشته باشد احتمال بروز این عفونت زیاد است. سونوگرافی در شرایطی گرفته می شود که پزشک مشکوک به وجود شی خارجی در چشم باشد. آزمایش ضربه به زجاجیه در شرایطی که مشکوک به عفونت باشد از بیمار گرفته می شود.(جراحی اسمایل چشم در اسلامشهر)

راه های درمان اندوفتالمیت

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امروزه راه های درمان مختلفی برای بیماری پیشنهاد شود. عفونت چشم به هر نوعی که باشد نیاز به درمان دارد. پزشک متخصص در مرحله اول داروهایی را برای درمان عفونت و پیشگیری از گسترش بیماری تجویز می کند. اگر دارو تأثیر نداشته باشد پزشک از روش های دیگری مثل جراحی استفاده می کند. قطره و پماد آنتی بیوتیک موضعی در مرحله اول درمان استفاده می شود و با مصرف داروها کم کم علائم بیماری محو می شود. داروهای خوراکی و تزریقی اغلب برای کودکان تجویز می شود. در افراد بزرگسال آنتی بیوتیک با یک سوزن نازک وارد چشم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *