راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

معرفی راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

در این مقاله قصد داریم تا شما را با راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر اشنا کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. هنگام کار با کامپیوتر مراقبت از چشم اهمیت بسزایی دارد. کامپیوتر اشعه های مضری دارد که برای طولانی مدت روی چشم تاثیر منفی دارند بنابراین بهتر است پس از هر بار استفاده از سیستم به چشم ها استراحت بدهید تا فشار انها کاهش پیدا کند. وقتی برای طولانی مدت به صفحه کامپیوتر نگاه می کنید چشم ها خسته می شوند و پلک زدن زیاد برای رفع خشکی باعث خشکی چشم شده و فشار چشم را افزایش می دهد. بینایی انسان در این شرایط تحت تاثیر قرار می گیرد. برای مراقبت از چشم نیاز است تا به راهکارهای زیر توجه داشته باشید:

فعال کردن محافظ نور آبی:

صفحه نمایش کامپیوتر دارای نور آبی است و قرار گرفتن در معرض این نور می تواند تهدید بزرگی برای چشم ها باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکل و مراقبت بهتر از چشم ها نیاز است تا محافظ نور آبی را در سیستم فعال کنید.(اپتومتری در اسلامشهر)

تنظیمات نور صفحه نمایش را درست کنید:

با درست کردن تنظیمات نور صفحه نمایش می توانید بدون خطر از صفحه نمایش استفاده کنید. نور نباید بیش از اندازه سفید و خیره کننده باشد. استاندارد بودن نور صفحه اهمیت زیادی دارد.

استفاده از عینک بلوکات:

عینک بلوکات برای جلوگیری از نفوذ نور مضر سیستم به چشم طراحی شده به همین دلیل قرار دادن آن روی چشم می تواند نقش محافظتی داشته باشد. افرادی که از این عینک استفاده می کنند می توانند مدت زمان بیشتری پای سیستم باشند.

ایا کار با کامپیوتر چشم را ضعیف می کند؟

اگر نور صفحه کامپیوتر بیش از اندازه زیاد و خیره کننده باشد قطعا می تواند به مرور زمان خستگی و ضعف چشم را به همراه داشته باشد. کامپیوتر منبع نور است به همین دلیل استفاده مداوم از آن می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. ضعیف شدن چشم زمانی رخ می دهد که شما برای کار با کامپیوتر به روش های مراقبتی توجه نکرده باشید. بهتر است هر نیم ساعت به اندازه ۱۰ دقیقه به چشم ها استراحت بدهید. ضعیف شدن چشم وقتی است که شما بدون وقفه به سیستم نگاه کنید. خیره شدن به مانیتور خستگی بیش از حد چشم را به همراه دارد و باعث افزایش فشار چشم می شود که در این شرایط نمره چشم کم کم بالا می رود و شما شاهد ضعیف بودن چشم خواهید بود‌. با کاهش بینایی قطعا کار کردن برای شما سخت خواهد شد چون دید کافی نخواهید داشت. برای حفظ سلامت چشم نیاز است تا از عینک مخصوص استفاده کنید و تنظیمات نور سیستم را به درستی انجام دهید.

راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

کلینیک نوربخش ارائه دهنده انواع خدمات چشم پزشکی در اسلامشهر تهران

جلوگیری از ضعیف شدن چشم موقع استفاده از کامپیوتر

برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم موقع استفاده از کامپیوتر نیاز است تا ابتدا نور سیستم را به درستی تنظیم کنید. با انتخاب یک سیستم مناسب می توانید تا حد زیادی این عوارض را کاهش دهید. با استفاده از عینک های ضد اشعه می توانید نور آبی رنگ سیستم را خنثی کنید و از ضعیف شدن چشم تا حد زیادی جلوگیری کنید. افرادی که تایم طولانی با سیستم کار می کنند برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم باید از عینک مناسب استفاده کنند. افرادی که به نکته های مراقبتی توجه دارند با مشکل ضعیفی چشم مواجه نمی شوند. نوع مانیتوری که انتخاب می کنید مهمترین عامل تاثیرگذار بر سلامت چشم است. مانیتور نامناسب می تواند در کوتاه ترین زمان بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد می شود که هنگام خرید مانیتور ابتدا سلامت چشم را در نظر بگیرید. سیستم هایی که مانیتور ال ای دی دارند برای استفاده گزینه بهتری هستند. پس از انتخاب مانیتور مناسب حال باید آن را در بهترین وضعیت قرار دهید. تنظیم صحیح مانیتور متناسب با زاویه دید می تواند در سلامت چشم ها تاثیر بسزایی داشته باشد. فاصله بین چشم و مانیتور باید کاملا استاندارد باشد. نباید نوری از روبرو به مانیتور برخورد کند چون انعکاس آن در چشم می تواند باعث ضعیف شدن ان شود.

استفاده از عینک محافظت از چشم در برابر مانیتور

در بالا به راه های مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر اشاره کردیم اما استفاده از عینک محافظت از چشم در برابر مانیتور باعث شده تا افراد بتوانند برای مدت طولانی از مانیتور استفاده کنند بدون اینکه چشم آن‌ها خسته شود. این عینک از نفوذ اشعه های مضر به چشم جلوگیری کرده و می تواند به سلامت چشم کمک زیادی کند. عینک محافظ به صورت چند لایه طراحی شده و از نفوذ نور آبی رنگ به چشم جلوگیری می کند. برای اینکه بتوانید مانع از خستگی چشم شوید نیاز است تا قبل از کار با سیستم عینک را روی چشم خود بگذارید. این عینک طراحی خاصی دارد و به راحتی روی چشم قرار می گیرد. برای پیشگیری از سر درد حتما باید عینک را به صورت کاملا تمیز استفاده کنید. اگر صفحه مانیتور کثیف باشد قطعا دید شما مختل می شود پس بهتر است صفحه مانیتور را هم تمیز کنید. اگر احساس می کنید که چشم شما بیش از حد به نور مانیتور حساس شده باید روی صفحه مانیتور فیلترهای مخصوص نور را نصب کنید. این فیلترها اشعه مضر را تا حد زیادی کاهش می دهند. استفاده از این عینک ها کمک می کند تا شما مدت طولانی تری از سیستم استفاده کنید بدون اینکه خسته شوید. برای بهبود بینایی و جلوگیری از فشار چشم نیاز است تا قبل از کار عینک را روی چشم بگذارید.

عوارض کار زیاد با کامپیوتر بر چشم ها

کار زیاد با کامپیوتر روی چشم ها تاثیر منفی دارد و خطر بزرگی برای سلامت چشم است. از عوارض استفاده زیاد از مانیتور می توان به سوزش چشم، تاری دید، سردرد، خستگی، عدم تمرکز دید، نزدیک بینی، خشکی چشم و گردن درد اشاره کرد. وقتی مدام در حال پلک زدن هستید برای اینکه دید بهتری داشته باشد خشکی چشم به سراغ شما می آید. وقتی دید شما کاهش پیدا می کند سردرد بیشتر می شود. اگر نسبت به عوارض بی توجه باشید این می تواند تهدید بزرگی برای سلامتی باشد. ریزش اشک از چشم از دیگر عوارضی است که بیشتر افراد شاهد آن هستند. در این شرایط فرد نمی تواند دید خوبی روی صفحه داشته باشد و نور مانیتور مدام چشم او را اذیت می کند.(ویزیت چشم در اسلامشهر تهران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *