درمان تنگی مردمک چشم

درمان تنگی مردمک چشم

اشنایی با راه های درمان تنگی مردمک چشم

در این مقاله قصد داریم تا شما را با راه های درمان تنگی مردمک چشم اشنا کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. تنگی مردمک چشم یک اختلال شاید بوده که در آن مردمک چشم منقبض شده و به نور واکنشی نشان نمی‌ دهد. این مشکل به دلایل مختلف در افراد رخ می دهد و پزشک برای درمان ابتدا علت را مورد بررسی قرار می دهد. چشم پزشک با انجام معاینات روی بیمار می تواند بهترین راه درمان را انتخاب می‌کند.

اگر تنگی مردمک به دلیل مصرف مواد مخدر باشد پزشک بیمار را به مرکز ترک اعتیاد معرفی می کند. با ترک مواد کم کم تنگی مردمک برطرف می شود. اولین راه درمان مصرف داروهایی است که پزشک آنها را تجویز می‌ کند. در صورتی که علت تنگی مردمک ضربه به سر باشد اورژانس با مراقبت‌های اساسی بیمار را تحت نظر قرار می دهد. با برطرف شدن مشکل ضربه به سر مشکل تنگی مردمک هم برطرف می شود. کوچکترین التهاب در چشم می تواند باعث بروز این مشکل شود. پزشک متخصص با مصرف قطره های گشاد کننده مردمک و کاهش دهنده التهاب می تواند به درمان کمک زیادی کند. اگر مصرف داروها جواب ندهد پزشک از روش های درمانی دیگر استفاده می کنند. با بررسی علت اصلی بیماری متخصص می تواند راحت‌تر پروسه درمان را پشت سر بگذارد.

کلینیک نوربخش ارائه دهنده انواع خدمات چشم پزشکی در اسلامشهر تهران

تنگی مردمک چشم چیست؟

تنگی مردم چشم جز اختلالات شدید در بینایی بوده که در آن مردمک چشم به دلایل مختلف تنگ می شود و این می تواند بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در افراد سالم مردمک به طور طبیعی نسبت به نور واکنش نشان می دهد و مردمک می تواند میزان نور وارد شده به چشم را کنترل کند. اما وقتی به دلایل مختلف مردمک تنگ می شود دیگر نسبت به نور واکنش نشان نمی‌ دهد و این می تواند بینایی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. میمیوز زمانی رخ می دهد که مردمک منقبض می شود و قسمت های دیگر را هم تحت فشار قرار می دهد.

کوچک شدن مردمک چشم آن هم به صورت غیر طبیعی در بینایی فرد هم مشکل ایجاد می کند. این بیماری در تاریکی تشدید می شود و سلامت چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی شرایط پزشکی و بیماری های زمینه ای می تواند بیماری را تشدید کند. تنگی مردمک چشم در افراد با هر سن و جنسیتی رخ می دهد. بیمارانی که جراحی آب مروارید انجام داده اند بیشتر در معرض این بیماری خطرناک هستند. تشخیص زود هنگام بیماری می تواند به درمان کمک زیادی کند و باعث بهبودی بیمار شود.

درمان تنگی مردمک چشم

عکسبرداری از قرنیه در اسلامشهر

علت تنگی مردمک چشم(میوزیس)

تنگی مردمک چشم به دلایل مختلف در افراد اتفاق می افتد که در اینجا به این دلایل مهم اشاره می کنیم:

داروهای مخدر یا مواد مخدر تجویزی

افرادی که اعتیاد دارند و مواد مخدر مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. موادی مثل مورفین، داروهایی روان گردان باعث بروز این بیماری می شوند. اگر برای تسکین درد به مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند در معرض این بیماری خطرناک هستید. کدئین، متادون، مورفین، اکسی کدون و هیدروکودون داروهای اعتیادآوری هستند که مصرف آنها می تواند باعث بروز تنگی مردمک چشم در افراد شود.

داروهای فشار خون بالا

علت دیگر تنگی مردمک چشم یا میمیوز می تواند مصرف داروهایی با فشار خون بالا باشد. داروی کلونیدین و تتراهیدروزولین برای فشار خون بیشترین مصرف را دارند به همین دلیل افرادی که این داروها را مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر بیماری هستند‌. هر چه مصرف این داروها بیشتر باشد خطر مبتلا شدن به بیماری هم شدیدتر است.

هروئین

علت دیگر مبتلا شدن به تنگی مردمک چشم مصرف هروئین است. این ماده مخدر با قرمز کردن چشم و تنگ کردن مردمک سلامت چشم را به خطر می اندازد. در افرادی که این ماده اعتیاد آور را مصرف کنند تنگی مردمک به راحتی قابل مشاهده است.

سندرم هورنر

وجود تومور در سر و سکته مغزی می تواند علت اصلی بیماری میمیوز باشد. سندرم هورنر عصب بینایی را تحت تاثیر قرار داده و باعث تنگ شدن مردمک چشم می شود. افتادگی پلک فوقانی روی چشم این بیماری را تشدید می کند.

ضربه به سر

اگر به سر ضربه وارد شد عصب مربوط به چشم آسیب می بیند و این موضوع می تواند روی عملکرد مردمک هم تاثیر داشته باشد. ضربه های خطرناک به مرور زمان تنگی مردمک چشم را به همراه دارند‌.

قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

علت دیگر بروز بیماری تنگی مردمک چشم را می توان در آفت کش ها پیدا کرد. افرادی که تایم طولانی در معرض آفت کش هستند بیشتر در خطر بیماری قرار دارند. این مواد سمی سلامت چشم را به خطر می اندازند.

آیا التهاب چشم و تنگی مردمک چشم ارتباطی دارند؟

در بالا به درمان تنگی مردمک چشم اشاره کردیم اما التهاب چشم با تنگی مردمک چشم ارتباطی مستقیمی دارد. زمانی که چشم دچار التهاب می شود کم کم مردمک ورم می کند و نمی تواند نسبت به نور واکنشی نشان دهد. بدین ترتیب در دید بیمار هم اختلال ایجاد می شود. با التهاب لایه میانی چشم که با عنبیه شناخته می شود کم کم التهاب به سایر قسمت‌ها منتقل می شود. بیماری ریه، شرایط عفونی، بیماری گوارشی، شرایط روماتیسمی و بیماری های پوستی در بروز التهاب نقش بسزایی دارند و مصرف برخی داروها باعث می شود تا این التهاب روز به روز بیشتر شود. در افراد جوان و میانسال این وضعیت به وفور رخ می دهد و یک چشم یا هر دو چشم مشکل تاری دید، درد، قرمزی و حساسیت به نور پیدا می کند. وقتی چشم دچار التهاب و ورم می شود مردمک نمی‌ تواند به راحتی باز شود و به نور واکنش نشان دهد به همین دلیل افراد به میمیوز مبتلا می شوند.(جراحی اسمایل چشم در اسلامشهر)

روش های تشخیص تنگی مردمک چشم

برای تشخیص تنگی مردمک چشم پزشک ابتدا از علائم و نشانه های ظاهر شده در بیمار کمک می گیرد. پزشک با ارزیابی وضعیت بیمار و پرسش و پاسخ می تواند علت بیماری را پیدا کند که در این شرایط تشخیص و درمان آسان تر می شود. باتوجه به علائمی که همراه با میوزیس بروز پیدا می کند و با توجه به علت ریشه ای، روش های مختلفی برای درمان به کار گرفته می شود. استفاده از دستگاه‌های پیشرفته برای معاینه چشم کمک کرده تا پزشک متخصص بهتر بیماری را تشخیص دهد. مراجعه زودهنگام به پزشک اهمیت بسزایی دارد و در بهبود بیماری موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *