لنز طبی چیست؟ | انواع لنز طبی

لنز طبی چیست؟

لنز طبی چیست؟

لنز طبی چیست؟ لنز های طبی عدسی های بسیار نازکی هستند که بر روی قرنیه قرار می گیرند و متناسب با نمره چشم افراد تنظیم شده اند تا افراد با کمک آنها بتوانند دید بهتری داشته باشند. این لنز ها استفاده از عینک را برای مصرف کنندگان محدود کرده و با کمک آنها می توانند در بیشترین محیط ها به جای عینک از لنز برای دیدن محیط استفاده نمایند. این نمونه لنزها تنها توسط چشم پزشک تجویز می گردد و از نمونه لنز های تماسی به شمار می روند یعنی برای درمان طراحی شده اند و افراد باید خود آنها را بر روی چشم گذاشته و بردارند. عیوب انکساری اعم از نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم را می توان با کمک لنزها برطرف نمود.

کلینیک نوربخش مجهزترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر تهران

انواع لنز طبی

انواع لنز طبی وجود دارد که از نظر کیفیت و کارایی و مشخصات با هم متفاوت هستند، از انواع لنز های طبی موجود می توان موارد زیر را نام برد:

لنز طبی سخت

لنز طبی سخت که خود دارای دو نوع استاندارد و نافذ اکسیژن است، نمونه های استاندارد قادر به انتقال اکسیژن نیستند و و برای مرطوب بودن لنز و چشم باید دائم پلک زد و یا از قطره استفاده کرد، نمونه نافذ اکسیژن به خوبی اکسیژن را جذب می کند و برای افرادی که قوز قرنیه دارند مناسب است. لنز های نافذ اکسیژن تمام مشکلات نمونه سخت را جبران کرده اند به همین دلیل عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

لنز طبی نرم

لنز طبی نرم دارای انعطاف پذیری زیادی است و هنگام استفاده حالت طبیعی به چشم ها می بخشد. این مدل لنز ها امروزه مصرف بالایی را از آن خود کرده اند. استفاده از این لنز ها بسیار ساده و راحت است از این رو پزشکان بیشتر آن را پیشنهاد می دهند و برای افراد تجویز می نمایند. لازم به ذکر است که برای ساخت این لنز ها از مواد پلاستیکی استفاده نشده یعنی از موادی به دست آمده اند که در آنها جذب آب نمک موجود در اشک انسان زیاد است به همین دلیل آنها را به عنوان لنز های آب دوست یا هیدروفیل می شناسند. تنوع در لنز های طبی به دلیل متفاوت بودن کاربرد های آنها می باشد، اصولا چشم پزشک پس از معاینه افراد هنگام تجویز نمونه و مدل لنز را انتخاب می نماید تا آنها بتوانند احساس راحتی داشته باشند.

لنز طبی چیست؟

بهترین مرکز کاشت لنز icl

کاربرد لنز طبی چیست؟

لنز طبی کاربرد های گسترده تر در طب چشم پزشکی دارد و محبوبیت زیادی طی سال های اخیر به دست آورده اند. از مهمترین کاربرد های این لنز ها که بسیار مورد توجه هم هستند می توان موارد زیر را نام برد:

التهاب قرنیه

این بیماری با نام کراتیک هم شناخته می شود و در آن قسمت جلویی چشم ورم می کند. این بیماری عفونت باکتریایی و ویروسی است که با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به وجود می آید. این بیماری در ناحیه چشم را می توان با کمک لنز طبی تا حدودی اصلاح نمود.

مشکل قرنیه

در صورت داشتن مشکل عفونت قرنیه و تجمع مایع در لایه خارجی قرنیه می توان با استفاده از لنز طبی آن را مورد درمان قرار داد. این لنز ها کمک می کنند تا دارو بهتر در اختیار قرنیه قرار بگیرد.

زخم قرنیه

در صورت بروز زخم در ناحیه قرنیه به خاطر داشتن خشکی چشم و آسیب به چشم و غیره همواره لنز طبی می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد زیرا با کمک لنز طبی می توان از افزایش بیماری جلوگیری کرد.

خشکی چشم

در صورت داشتن خشکی چشم لنز طبی کمک می کند تا چشم رطوبت بیشتری پیدا کند و دچار زخم و آسیب نگردد.

قوز قرنیه

لنز های تماسی برای جلوگیری از افزایش بیماری قوز قرنیه کاربرد دارند و به دلیل این که بزرگتر از لنزهای معمولی هستند و به خوبی قرنیه را در خود جای می دهند. البته ناگفته نماند که این لنز ها برای درمان دوبینی، درمان حساسیت به نور، درمان قرنیه آسیب دیده، ضعیفی چشم و غیره نیز کاربرد دارند.

لنزهای طبی برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که دارای بیماری های چشمی اعم از دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند می توانند کاندیدای مناسبی برای استفاده از لنز های طبی باشند زیرا لنز های طبی قابلیت های ویژه ای دارند و می توان آنها را متناسب با شرایط چشم هر فرد تنظیم نمود. افرادی که در شرایط کاری سخت قرار می گیرند و نمی توانند به راحتی از عینک برای دید بهتر استفاده کنند همواره می توانند با اطمینان کامل از لنز های طبی استفاده نمایند. در کنار این گروه های نام برده افرادی که هم که دارای مشکلات دیگری در ناحیه چشم هستند هم می توانند بسته به تجویز چشم پزشک از این لنز ها استفاده نمایند. استفاده از این لنز ها برای گروه خاصی مشخص نشده و افراد زیادی قادر به استفاده از آنها هستند مگر این که دارای حساسیت باشند.(عکسبرداری از قرنیه در اسلامشهر)

ایا استفاده از لنز های طبی عوارض دارد؟

استفاده از لنز های طبی دارای عوارض است، این سوالی است که افراد زیادی پرسیده اند، در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که در صورت استفاده درست از لنز های طبی هیچ گونه عوارضی شامل حال شما نخواهد شد اما در کل افرادی که از لنز طبی استفاده می کنند دچار خشکی می شوند که این مشکل باید حتما با چشم پزشک در میان گذاشته شود تا مورد درمان قرار بگیرد زیرا خشکی چشم در بلند مدت می تواند سبب زخم قرنیه گردد که این خود مشکلات زیادی را برای افراد به همراه می آورد.

عدم تامین اکسیژن مورد نیاز چشم، تحریک پذیری چشم، تغییر ظاهر قرنیه، ساییدگی قرنیه، قرمزی و التهاب چشم، بیماری پتوز، افتادگی پلک و …. از جمله عوارضی هستند که افراد هنگام استفاده از لنز طبی ممکن است با آنها مواجه شوند، البته ناگفته نماند که استفاده درست و به اندازه از لنز طبی هم می تواند از بروز عوارض جلوگیری نماید و نگذارد که افراد دچار بیماری چشمی شوند. با انتخاب پزشک معتبر و استفاده از لنز طبی خوب می توانید دید خوبی داشته باشید بدون این که به کمک عینک نیازی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *