آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟ | دلایل بوجود امدن اب سیاه

آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟

آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟ ما در این مقاله می خواهیم که به این سوال پاسخ دهیم. با افزایش سن و سایر بیماری های زمینه ای و ارثی متاسفانه امکان مبتلا شدن به بیماری های چشمی افزایش می یابد. با این وجود خوشبختانه روش های مختلفی برای درمان بیماری های چشمی مختلف با جراحی یا سایر اقدامات دیگر وجود دارد. یکی از بیماری های چشمی که متاسفانه سن آن نیز کاهش پیدا کرده و بین افراد میانسال هم دیده می شود، آب سیاه است. معمولا برای درمان آب سیاه جراحی پیشنهاد و انجام می شود. اما در این میان برخی افراد تصور می کنند که صرفا با انجام عمل جراحی این مشکل به طور کامل برطرف می شود. اما در برخی موارد انجام عمل آب سیاه چشم برای همه بیماران توصیه و انجام نمی شود. چون انجام این عمل خطرات مختلفی نیز دارد. به طور کلی از جمله عوامل تاثیر گذار در افزایش احتمال خطر عمل آب سیاه به شرح زیر است:

نوع عمل جراحی

انجام جراحی آب سیاه با روش لیزر یا با استفاده از تیغ در صورتی که به درستی و توسط پزشک حاذق انجام نشود، ممکن است مشکلات مختلفی به همراه داشته باشد.

نوع گلوکوم

گلوکوم همان آب سیاه است که میزان و نوع آن برای بیمار متفاوت خواهد بود. بنابراین در صورتی که نوع گلوکوم قبل از عمل به درستی تشخیص داده نشود و عمل اشتباه انجام شود، باعث بروز خطراتی برای بیمار می شود.

انجام صحیح آزمایش های قبل از عمل

قبل از عمل جراحی آب سیاه لازم است که آزمایشات و عکسبرداری های لازم انجام شود تا پزشک حین عمل با بررسی آن ها بتواند روش صحیح و مناسب را انتخاب کند.

انتخاب پزشک برای انجام جراحی

جراحی آب سیاه جز یکی از مهم ترین و سخت ترین جراحی های چشم محسوب می شود. بنابراین برای موفقیت آمیز بودن آن باید پزشک حاذق و حرفه ای در این زمینه را انتخاب کنید.

عدم استفاده از داروها بعد از عمل

بعد از عمل آب سیاه توصیه می شود تا از قطره های مناسب برای کاهش درد و همچنین بهبودی سریع تر استفاده شود. بنابراین در صورتی که از این داروها که معمولا شامل قطره است، به صورت صحیح و منظم استفاده نکنید، ممکن است شاهد عوارض بعد از خطر باشید.

سن بیمار

یکی از مهم ترین عواملی که ممکن است باعث افزایش یا کاهش خطر بیماری و عمل آب سیاه شود، سن بیمار است. در صورتی که سن بیمار خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، نیاز به مراقبت های بیشتری دارد. بنابراین در صورتی که مراقبت ها به صورت صحیح انجام نشود، خطرات و عوارض بیشتری به همراه خواهد داشت.

بیمارستان یا کلینیک برای انجام عمل آب سیاه

یکی از مهم ترین نکات دیگری که باید زمان انجام عمل آب سیاه مد نظر داشته باشید، انتخاب کلینیک معتبر و با پزشکان معتبر و حاذق است. با انتخاب کلینیک مناسب عمل آب سیاه نیز در شرایطی بهتر و با کیفیت تر انجام می شود. بنابراین بروز عوارض و خطرات بعد از آن نیز به شدت کاهش می یابد.

آب سیاه چشم بر اثر چیست؟

آب سیاه یا گلوکوم یک نوع بیماری چشمی است که در آن عصب بینایی چشم آسیب می بیند. در واقع با توجه به این که عصب بینایی چشم اطلاعات بصری را به مغز منتقل می کند، می توان گفت که در برخی موارد آب سیاه به دلیل فشار غیر طبیعی  چشم برای بعضی از بیماران رخ می دهد. به همین دلیل در صورتی که در اسرع وقت برای درمان آب سیاه و انجام عمل آن اقدام نکنید، ممکن است بافت عصبی چشم به طور کامل آسیب ببیند. در نتیجه این مشکل باعث نابینایی کامل برای فرد می شود. بنابراین توصیه می شود با مشاهده اولین علائم برای درمان اقدام کنید. از جمله علائم شایع و معمول آب سیاه می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

 • سر درد شدید
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تاری دید
 • درد شدید چشم ها
 • قرمز شدن چشم
 • بروز اختلالات ناگهانی در دید
 • دیدن حلقه های رنگی در اطراف چراغ ها در منزل و بیرون از منزل

آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟

کلینیک نوربخش بهترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر تهران

عمل آب سیاه چشم چقدر طول می کشد؟

در بالا به این سوال پاسخ دادیم که آیا عمل آب سیاه چشم خطرناک است؟ اما با توجه به نوع آب سیاه و شرایط بیمار و همچنین میزان مهارت چشم پزشک، ممکن است مدت زمان جراحی برای بیماران مختلف با یک دیگر متفاوت باشد. با این وجود این زمان به طور کلی بین 1 تا 2 ساعت خواهد بود. ویژگی مهم این عمل این است که بدون بیهوشی و صرفا با بی حسی انجام می شود. همچنین نیازی به بستری شدن ندارد و پس از 20 الی 30 دقیقه می توانید به منزل بروید و استراحت کنید.

عوارض بعد از عمل آب سیاه

انجام عمل آب سیاه مانند سایر جراحی های چشم ممکن است در صورت عدم انجام مراقبت های لازم، عوارض مختلفی به همراه داشته باشد. از جمله عوارض شایع بعد از عمل آب سیاه که معمولا پس از چند روز از بین می رود، می توان موارد زیر را نام برد:

 • درد
 • تورم
 • افتادگی پلک
 • حتی کمی خشکی چشم

در برخی موارد نادر نیز ممکن است شاهد عوارض نادر زیر پس از جراحی آب سیاه باشید. این عوارض برای همه بیماران رخ نمی دهد. همچنین ممکن است به دلیل عدم مراقبت های لازم پس از عمل بروز کند.

 • عفونت
 • آسیب به قرنیه یا سفیدی چشم
 • خونریزی سطحی چشم
 • تاری دید
 • بروز دوبینی موقت
 • کاهش زیاد فشار داخل چشم

آب سیاه چه مشکلاتی را برای بینایی به وجود می اورد؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، آب سیاه یا گلوکوم به دلیل افزایش ناگهانی فشار چشم رخ می دهد. بنابراین در قدم اول زمانی که فرد علائم اولیه را مشاهده کند، باید برای درمان آن اقدام نماید. چرا که درمان نکردن آب سیاه و عدم انجام پیگیری های لازم باعث نابینا شدن و کوری فرد می شود. معمولا برای درمان های اولیه از قطره های مناسب استفاده می شود که به صورت تدریجی باعث کاهش فشار داخلی چشم ها می شود. پس از کاهش فشار چشم ها و کنترل آن می توان برای انجام عمل اقدام کند.(جراحی اب مروارید در اسلامشهر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *