حمام بعد از عمل چشم

حمام بعد از عمل چشم

پس از عمل های چشمی همواره باید مراقبت هایی را انجام داد که اهمیت زیادی در حفظ سلامتی دارند، یکی از این فعالیت های مهم حمام است، چشم پزشکان در رابطه با تمام عمل های چشمی توصیه کرده اند که تا یک هفته پس از عمل نباید استحمام کرد زیرا بخار و رطوبت و از همه مهمتر آب در این مدت زمان برای چشم ها بسیار مضر است و باعث ایجاد عفونت در آنها می گردد.

حمام بعد عمل چشم لیزیک

بعد از عمل لیزیک، ممکن است پزشک شما توصیه کند که حمام نگیرید تا زخم های چشم شما به خوبی بهبود پیدا کنند. اگر پزشک شما اجازه داده است که حمام بگیرید حتما از ورود آب یا صابون به چشمان خود جلوگیری نمایید و از عینک محافظ استفاده کنید. همچنین باید از استفاده از آب گرم و نرم و هرگونه فشار یا تقطیر به چشمان خود پرهیز کنید.

استحمام کردن پس از عمل بدون این که آب به صورت و سر برسد و یا بخار در محیط زیاد نباشد موردی برای چشم ها ایجاد نمی کند اما استحمام به صورت کامل نی تواند برای چشم ها مضر باشد و باعث ایجاد عفونت و التهاب در چشم گردد.

حمام بعد از عمل چشم (1)

حمام بعد عمل چشم لازک

عمل لازک از عمل های شایع برای از بین بردن عیوب انکساری چشم است که اصولا پس از آن تا یک هفته نباید آب به صورت و چشم برخورد داشته باشد زیرا زخم در چشم وجود دارد که آب باعث عفونت و التهاب آن می گردد، در این دوره یک هفته ای اگر پزشک اجازه استحمام بدهد باید دقت کنید که به چشم فشار وارد نکنید، آب داخل چشم نرود، از کف و صابون برای صورت استفاده ننمایید و شامپو به صورت نفوذ نکند.

حمام بعد عمل چشم اپی لازک

پس از انجام عمل اپی لازک همواره پزشکان توصیه هایی انجام داده اند، حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل دوش نگیرید و چشم هایتان را نشویید. در زمان حمام کردن یا دوش گرفتن توجه کنید که صابون وارد چشم هایتان نشود. البته توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از اسپری مو یا لوسیون اصلاح، چیزی وارد چشم هایتان نشود چون باعث ایجاد التهاب و قرمزی و سوزش و حتی عفونت چشم می‌ گردد. در این عمل 24 ساعت اول مهمترین زمان به شمار می‌ رود که نباید آب اصلا به صورت و چشم برخورد کند.

حمام بعد عمل چشم PRK

پس از انجام عمل پی آر کی همواره باید دوره نقاهتی 4 الی 5 روزه را سپری کرد و در دوره استحمام کردن برای بیماران منع شده است. در این دوره استحمام با آب بدون بخار یعنی نیمه گرم برای بدن موردی ندارد اما آب اصلا نباید به پوست برسد چون ممکن است باعث آسیب به زخم چشم گردد. البته پس از این دوره نیز برای استحمام کردن باید مراقب باشید که کف و صابون و آب به چشم وارد نشوند.

حمام بعد عمل چشم فمتو

هر عمل جراحی نیاز به مراقبت های خاص خود دارد مثلا در رابطه با استحمام پس از عمل فمتولیزیک توصیه شده که پس از 3 روز از فمتولیزیک امکان استحمام وجود دارد. در صورتیکه در 3 روز اول پس از فمتولیزیک حمام رفتن ضروری باشد، می‌ توانید با عینک شنا به طوریکه آب درون چشمان شما نرود استحمام کنید. 3 روز اول حساس ترین زمان است که چشم زخم باز دارد و در معرض عفونت و خطر است از این رو توصیه شده ترجیحا استحمام نکنید.

حمام بعد عمل چشم اسمایل

فمتواسمایل یکی از عمل های چشمی سخت به شمار می‌رود که پس از انجام آن باید مراقبت هایی را انجام داد تا دچار مشکلات نشوید، یکی از این مراقبت های مهم پرهیز از حمام کردن در روزهای اول پس از عمل است، پزشکان توصیه کرده اند که تقریبا تا 4 روز پس از عمل از استحمام کردن پرهیز کنید و نگذارید که آب به چشمان شما برسد.

حمام بعد عمل چشم ALK

پس از انجام عمل ALK همواره تا 1 الی 2 روز باید از حمام کردن پرهیز کنید، در این دوره که زخم چشم باز است و در حال ترمیم و بهبودی می باشد رسیدن آب به چشم می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد از این رو باید مراقبت باشید و نگذارید که آب و بخار به چشم نفوذ کند.

حمام بعد عمل چشم RLE یا تبادل لنز چشمی

این عمل جراحی همواره دوره نقاهت طولانی مدت دارد در نتیجه تنها باید با رضایت و نظر پزشک به استحمام بروید و در صورتی که پزشک اجازه حمام ندهد باید مراقب باشید و از استحمام پرهیز کنید زیرا ورود آب به چشم می‌تواند در این دوره آسیب زیادی را به چشمان شما وارد کند. در ابن دوره نه تنها ورود آب بلکه ورود بخار هم می‌تواند برای چشم مضر باشد پس به این نکته توجه ویژه نشان بدهید و نگذارید که آب و بخار وارد چشم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *