استیگماتیسم چیست؟ | انواع استیگماتیسم

استیگماتیسم چیست؟

استیگماتیسم چیست؟

ایا تا بحال برای شما هم این سوال پیش امده باشد که استیگماتیسم چیست؟ ما در این مقاله می خواهیم که به این سوال پاسخ دهیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. استیگماتیسم جز اختلالات چشمی بوده که باید هر چه سریع تر تشخیص داده و درمان شود. با بروز این بیماری در قرنیه یا عدسی چشم انحراف ایجاد می شود و قسمت جلویی چشم از حالت گرد خود خارج نمی شود. این بیماری شایع باید در کودکی تشخیص داده شود تا بتوان به راحتی آن را درمان کرد. اگر چشم را مانند توپ بسکتبال تصویر کنید با بروز این بیماری به توپ فوتبال آمریکایی که به صورت بیضی است تبدیل می شود. آستیگماتیسم هر دو چشم را درگیر می کند و فرد نمی تواند دید یکسانی داشته باشد و با هر دو چشم تمرکز کند. قرنیه و عدسی چشم سالم به صورت صاف و منحنی است به همین دلیل پرتو نور پشت شبکیه متمرکز می شود تا هر دو چشم در بک نقطه دید کافی داشته باشند. اگر قرنیه صاف و منحنی نباشد مشکل آستیگماتیسم در چشم به وجود آمده است. خمیده نشدن پرتوهای نور باعث ایجاد اختلال در دید فرد می شود.

به همین دلیل نور در یک جهت خم شده و در جهت دیگر به خوبی خم نمی شود و یک چشم دید و تمرکز کافی ندارد. افرادی که دچار آستیگماتیسم می شوند تنها بخشی از شی در فوکوس آنها است و نمی توانند آن را به طور کامل مشاهده کنند. تاری دید و دید مبهم از علائم اصلی بروز این بیماری است که پزشک با مشاهده آن بیماری را تشخیص داده و روش هایی را برای درمان انتخاب می کند.نام دیگر آستیگماتیسم عیوب انکساری است که با دوربینی و نزدیک بینی همراه است. نقص در قرنیه چشم اصلی ترین دلیل بروز این بیماری شایع است. اگر عدسی چشم مخدوش شود مشکل آستیگماتیسم عدسی در فرد ایجاد می شود. کودکان زیاد متوجه بیماری نمی شوند اما بزرگسالان می توانند به راحتی آن را تشخیص دهند.

کلینیک نوربخش بهترین مرکز چشم پزشکی در اسلامشهر

علت اصلی استیگماتیسم

آستیگماتیسم به دلایل مختلف در افراد بروز می کند. مخدوش شدن عدسی به دلیل اصابت شی نوک تیز اصلی ترین دلیل بروز این بیماری است. انحنای نامنظم قرنیه یا عدسی از دیگر دلایل شیوع این بیماری در کودکان و بزرگسالان است. منکسر نشدن پرتوهای نور به دلیل عدم خمیدگی نامنظم در قرنیه است. افرادی مبتلا به این بیماری دید درستی در فواصل دور و نزدیک ندارند.

این بیماری شایع در کودکان و بزرگسالان به وفور مشاهده می شود. یکی از دلایل اصلی این بیماری ارث است و ژنتیک می تواند نقش موثری در بروز آن داشته باشد. بیشتر افراد با آستیگماتیسم متولد می شوند و دلیل این موضوع هنوز مشخص نشده است. بروز بیماری چشمی و اختلال پس از جراحی هم می تواند علت آستیگماتیسم در افراد باشد. اگر فردی بیماری قوز قرنیه داشته باشد ممکن است با عمل جراحی این مشکل در او ایجاد شود.مطالعه در نور کم و نشستن پای تلویزیون از فاصله نزدیک از دیگر دلایل ایجاد این بیماری چشمی است. این بیماری در برخی افراد به همراه سایر عیوب انکساری ظاهر می شود. نزدیک بینی و دوربینی می توانند از دلایل اصلی شیوع این بیماری باشند. تار دیدن اجسام از فاصله دور و نزدیک می تواند در شکل گیری این بیماری نقش موثری داشته باشد.

استیگماتیسم چیست؟

این مطلب را هم بخوانید: شالازیون چیست ؟

علائم استیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم هم مانند هر بیماری دیگری را علائمی خود را نشان می دهد و پزشکان به کمک این نشانه ها می توانند سریع تر بیماری را تشخیص دهند و درمان کنند. این علائم در همه افراد یکسان نیست و ممکن است در برخی افراد هیچ علامتی هم نداشته باشد. از نشانه های شایع آن می توان به تاری یا تحریف دید اشاره کرد‌. فرد بیمار از فواصل دور و نزدیک این تاری دید را دارد. خستگی زیاد چشم از دیگر علائم بروز آستیگمات است که شدت آن در همه افراد یکسان نیست.

در بعضی اشخاص آستیگمات با سردرد همراه است و اگر بیماری بیش از اندازه پیشرفت کرده باشد این سردردها شدیدتر خواهد بود‌. فرد به دلیل اینکه دید واضحی ندارد مدام در حال چشمک زدن است. مشکل دید در شب علائم شایعی است که در افراد مبتلا به آستیگماتیسم دیده می شود. این بیماری با سوزش چشم همراه است و پزشک با مشاهده علائم و انجام معاینات می تواند به سرعت بیماری را تشخیص دهد و روش هایی برای درمان آن تجویز کند.

انواع استیگماتیسم

آستیگماتیسم یک بیماری شایع بوده که نمونه های مختلفی دارد. از نظر ساختار و عیوب ایجاد شده در قرنیه می توان این کژبینی یا آستیگماتیسم را به ۲ نوع تقسیم کرد:

آستیگمات قرنیه:

نا منظم بودن شکل قرنیه اصلی ترین دلیل بروز این بیماری است. این کژبینی را علائمی همراه است که بیمار می تواند به راحتی آنها را مشاهده و پزشک هم تشخیص دهد.

آستیگمات عدسی:

نامنظم بودن شکل عدسی چشم دلیل اصلی ایجاد این بیماری است. عدسی نمی تواند دید واضحی را در چشم ایجاد کند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آستیگماتیسم هستند؟

افرادی که به نزدیک بینی و دوربینی مبتلا هستند بیشتر در معرض آستیگماتیسم قرار می گیرند. عدسی و قرنیه چشم این افراد به دلیل اختلالات بینایی دچار انحراف می شود و این می تواند آستیگمات و تاری دید را هم به همراه داشته باشد. افرادی که در خانواده آنها برخی مشکل آستیگماتیسم دارند بیشتر در معرض خطر هستند چون ارث و ژنتیک به این افراد هم منتقل می شود. بیماران دیابتی بیشتر دچار اختلالات چشمی می شوند. افرادی که مشکل عیوب انکساری دارند همیشه بیشتر در معرض خطر هستند. دوبینی و تنبلی چشم هم می تواند باعث بروز این بیماری در افراد شود.

آیا آستیگماتیسم درمان می شود؟

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا آستیگماتیسم امروزه به راحتی درمان شود. درمان این بیماری به روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

درمان پزشکی:

در این روش پزشک از لنز و عینک مناسب استفاده می کند. اگر این ۲ جواب ندهد و بیماری تشدید شده باز ارتوکراتولوژی انجام می شود. در این روش قرنیه شکل داده می شود تا انحنای لازم را پیدا کند. جراحی آخرین مرحله برای درمان کژبینی است که توسط لیزر انجام می شود. با دستگاه شکل قرنیه را تغییر می دهند تا مشکل بیمار برطرف شود. لیزیک بهترین عمل برای درمان است که نتیجه خوبی هم به همراه دارد. کراتوتومی آستیگماتیک جراحی دیگری است که برای درمان این بیماران در نظر گرفته شده است.

درمان گیاهی آستیگمات چشم:

پزشکان طب سنتی بهترین راه پیشگیری و درمان آستیگمات را کشیدن سرمه اثمد، کافوری داخل چشم را معرفی می کنند. داروی شافیه و بلغم زا هم برای برخی بیماران تجویر می شود.

درمان تنبلی چشم در کلینیک نوربخش در اسلامشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *